Daň z přidané hodnoty (DPH)
Při procesu výroby, distribuci výrobků či poskytování služeb jednotlivé podnikatelské subjekty dodávají produktu určitou hodnotu a z té pak odvádějí daň státu. To je daň z přidané hodnoty (DPH). Platí ji příjemce zboží či služeb, pokud je plátcem DPH. V podstatě se u subjektu platí daň z rozdílu ceny mezi vstupem produktu a jeho výstupem. Tato daň je nepřímá a je nejdůležitějším příjmem státního rozpočtu. Někdy se jí také říká univerzální daň. V Česku byla daň z přidané hodnoty zavedena od roku 1993 a nahradila tak dřívější daň z obratu.
Plátcem DPH se může stát podnikatel i dobrovolně
Daň z přidané hodnoty je upravena samostatným zákonem. Rozlišuje osoby registrované, povinné či identifikované. Například povinným plátcem je ten, jehož obrat překročí dva miliony korun za kalendářní rok, nebo když jsou splněny další důvody. Plátcem se může stát subjekt i dobrovolně, když je to pro něho výhodné, například má více dodavatelů, kteří platí daň z přidané hodnoty. Dříve byl automaticky plátcem DPH i ten, kdo přijal zboží či službu ze zahraničí, dnes je charakterizován jako identifikovaná osoba. Pak je identifikovanou osobou jen pro přeshraniční plnění. Každý plátce DPH i identifikovaná osoba se musí registrovat do určeného termínu.
DPH v roce 2024
Plátci daně z přidané hodnoty podávají přiznání, kontrolní a souhrnné hlášení pouze elektronicky. Totéž platí i pro registraci či oznámení o změnách registračních údajů. Standardní sazba DPH je 21 % a snížená 12 %. Do snížené sazby spadají například potraviny, pozemní hromadná doprava osob a jejich zavazadel, časopisy a noviny či stavební práce spojené s bydlením.